czwartek, 24 listopada 2011

Nawożenie trawników i iglaków po zimie

Zima powoli odchodzi i już niedługo zawitają do naszych ogródków pierwsze wiosenne przebłyski słońca. Warto zatem już teraz pomyśleć o regeneracji trawników i pielęgnacji iglaków dzięki odpowiedniemu nawożeniu. Oto kilka prostych i ważnych porad.
1. Nawożenie to podstawa

Elementarna zasada, o której każdy miłośnik roślin pamiętać musi. Wiosenne nawożenie trawników jest podstawowym elementem pielęgnacyjnym - rośliny, po trudnej w naszym klimacie, zimie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Wczesne pobudzenie traw do intensywnego wzrostu, gwarantuje dobrą wegetację już na początku sezonu. W ten sposób, następuje wzmocnienie części nadziemnej i zdecydowanie lepszy rozwój systemu korzeniowego. Głęboki system korzeniowy umożliwia wydajniejsze pobieranie składników pokarmowych przez co w późniejszym okresie trawa lepiej będzie wykorzystywać składniki pokarmowe oraz wodę.
2. Azot przede wszystkim
Nawóz Target startowy do trawników to odpowiednia kompozycja składników mineralnych przyczyniająca się do lepszego ukorzenienia i rozkrzewienia trawy.


Startowa dawka nawozów stosowanych do wiosennego zasilania przede wszystkim powinna być bogata w azot. Dlaczego akurat w ten składnik?
Azot jest tym pierwiastkiem, który w największym stopniu decyduje o wzroście i rozwoju traw. Składnik ten wpływa również bardzo istotnie na wybarwienie trawników.

W jaki sposób dawkować azot naszym trawnikom i iglakom? To zależy od wielu czynników, np.:
Azot należy dostarczać roślinom w kilku dawkach w ciągu roku. Dla zapewnienia właściwego odżywiania należy je więc stosować od 3 do 5 razy (w zależności od intensywności koszenia jak i rodzaju stosowanego nawożenia). Generalnie należy przyjąć zasadę, że na trawnikach intensywnie użytkowanych wraz ze wzrostem liczby koszeń, trzeba rozłożyć nawożenie azotem na więcej części.
W przeciągu roku zapotrzebowanie roślin na azot zmienia się. Wiosną trawniki potrzebują większych ilości tego pierwiastka. Dlatego wskazane jest używanie nawozu startowego, który stosujemy po okresie zimowym lub do nowo zakładanego trawnika.
3. Gdy trawnik traci kolor
Nawóz Target do trawników gwarantuje soczystą zieleń darni.


Powodem utraty zieleni naszego trawnika może być nawet regularne koszenie - u roślin następuje ubytek składników pokarmowych. W tej sytuacji zasobność gleby jest niewystarczająca dla właściwego wykarmienia trawnika i koniecznie trzeba go nawozić. Dobrym pomysłem jest sięgniecie po nawozy rozpuszczalne, które zapewniają szybko widoczny efekt nawożenia, regenerują trawnik i zapewniają doskonałe wybarwienie.
4. Kłopoty z mchem...
Dzięki odpowiedniej kompozycji składników, nawóz Target do trawników z mchem skutecznie wypiera mech.


Zdarzają się niezmiernie często. Dlaczego? Wiosenne zabiegi azotem mają również tę zaletę, że silnie pobudzają trawy do intensywnego wzrostu, przez co może ona konkurować z szybko rozrastającymi się na wiosnę mchami. Na rynku dostępne są specjalistyczne nawozy rozpuszczalne, które wypierają mech zarazem regenerując trawnik. W naszych warunkach klimatycznych trawniki są na wiosnę osłabione po ciężkich warunkach zimowych, dlatego też odpowiedni nawóz jest jednym z ważniejszych elementów walki z mchem.
5. Inne mikro- i makroelementy

Należy jednak pamiętać, aby nawozy stosowane do nawożenia wiosennego, poza azotem, zaopatrywały trawę w pozostałe niezbędne do wzrostu i rozwoju mikro i makroelementy. Warto zaopatrzyć się w nawóz wieloskładnikowy zwierający m. in. miedź , żelazo , mangan , molibden, cynk, który wpływa na lepsze ukorzenienie i rozkrzewianie trawy. Zastosowanie odpowiednio skomponowanej mieszanki umożliwia intensywne pobudzenie roślin do wzrostu, co nie odbywa się kosztem pozostałych składników pokarmowych i gwarantuje utrzymanie zdrowego wyglądu traw przez dłuższy czas.
6. Iglaki po zimie...
Nawóz Target rozpuszczalny do iglaków daje szybko widoczny efekt nawożenia. Skutecznie zapobiega brązowieniu igieł, a załączona miarka ułatwia dawkowanie.


Nawóz granulowany Target do iglaków z serii "Nawozy Kolorowe" to doskonała propozycja dla szukających prostoty zastosowania. Granulat wystarczy rozsypać pod rośliną, a następnie obficie podlać.


Iglaki po zimie często mają spore niedobory ważnych dla roślin pierwiastków. Stosowanie odpowiedniego nawozu od iglaków jest niezmiernie istotne - u roślin iglastych objawy braku poszczególnych składników pokarmowych są bardzo niespecyficzne i trudne do interpretacji (nawet dla doświadczonych ogrodników). Jak zatem rozpoznać, że nasz iglak potrzebuje natychmiastowego nawożenia i w jaki sposób go "odżywiać"?
Twarde igły nie są najlepszym sygnalizatorem, a efekt brązowienia igieł całych roślin występuje późno i często nie jest do naprawienia.
Tymczasem wyczerpywanie zasobności podłoża w składniki pokarmowe jest naturalnym procesem, który wynika z ich pobierania przez rośliny, uwsteczniania czyli przejścia w formy niedostępne dla korzeni oraz wymycia.
Drzewa i krzewy iglaste charakteryzuje powolny wzrost i większość z nich pobiera składniki pokarmowe przez dłuższy czas w roku. Co więcej wiosną, w początkowym okresie wzrostu, iglaki wykazują mniejsze zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, które to zapotrzebowanie sukcesywnie wzrasta w ciągu roku. Dobrze skomponowany nawóz zapewnia więc regularne zaopatrywanie tych roślin w podstawowe składniki pokarmowe.
Nawozy do iglaków nie powinny zawierać "przesadnych" ilości azotu i dobrze, żeby w swoim składzie miały magnez. Odpowiednio skomponowane nawozy granulowane do iglaków z magnezem powodują właściwe wybarwienie roślin przez cały rok, oraz ograniczają efekt wewnętrznego brązowienia igieł.

Jak widać, aby móc się cieszyć zadbanym i zielonym trawnikiem oraz zdrowymi iglakami musimy zadbać o nie już teraz. Ilość produktów dostępnych na rynku z pewnością zadowoli najbardziej wymagających miłośników ogrodnictwa. Zadbane rośliny odwdzięczą się nam swym pięknem w ciągu całego roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz