czwartek, 1 marca 2012

Choroby wirusowe kaktusów

Oparzeliny .

Chorobę tą powodują: za duże nasłonecznienie, zły przepływ powietrza w pomieszczeniach lub na zewnątrz oraz nadmierne ciepło.  Oparzeliny najczęściej atakują kaktusy latem na okiennym parapecie w niewietrzonym pokoju. Ich znakiem rozpoznawczym są białe plamy na roślinach, które nie znikają nawet przez parę lat. Choroba dotyka, także kaktusy w momencie, gdy przeniesiemy kwiaty z ciemnego miejsca, w którym zimowały na stanowisko jasne, z dużym dostępem światła.
Aby uniknąć oparzeń na kaktusach, należy przede wszystkim chronić je przed nadmiarem słońca, a po okresie zimowania stopniowo przyzwyczajać  do jaśniejszego stanowiska.

Chloroza.

Chloroza powoduje zanikanie chlorofilu  w tkankach roślin. Objawia się to żółtym lub żółtozielonym  kolorem pędów. Chorobę powoduje brak w podłożu żelaza jak, również magnezu. Aby zapobiec rozwojowi choroby, już przy pierwszych jej objawach warto nawieźć kaktusy nawozami bogatymi w powyżej opisane składniki.

Brak przyrostu.

Roślina przestaje rosnąć na skutek nieodpowiedniej  pielęgnacji.  Na przykład  złego nawożenia oraz za słabego podlewania.  Nasze zaniedbania powodują brak przyrostu.
Aby roślina odżyła warto przesadzić ją do nowej ziemi, odpowiednio nawieźć i solidnie podlać.

Choroby grzybowe.

Po chorobach wirusowych to one najbardziej zagrażają kaktusom. Ciężko się z nimi walczy, ale można roślinę wyleczyć. Należy tylko chore egzemplarze natychmiast oddzielić od zdrowych.

Szara pleśń.

Choroba atakuje roślinę w momencie kiełkowania nasion. Niektóre z nich zostają porażone. Objawia się to brunatnymi plamkami na siewkach. Rozwój choroby doprowadza do ich całkowitego zniszczenia.  Choroba dotyka, także całkowicie ukształtowane kaktusy.
Szarą pleśń zwalczamy poprzez zaprawianie nasion przed wysianiem w specjalnym roztworze, na przykład Ceresanu.
Z chemicznych metod warto zastosować takie preparaty jak: Miedzian 50 WP, Bravo 500 SC oraz Topsin M 500 SC.

Zgorzel siewek.

Przyczyną wystąpienia choroby jest atak grzybów. Rośliny zarażają się chorobą poprzez zakażone nasiona lub z powodu zakażenia podłoża. Zgorzel siewek objawia się brunatnieniem oraz obumieraniem tkanek szyjki korzeniowej jak, również korzonków.
Chorobie sprzyja gęste sadzenie siewek.
Eliminuje się ją poprzez dezynfekcję podłoża oraz nasion.
Chemiczne metody zwalczania zgorzeli siewek polegają na zastosowaniu takich preparatów, jak:  Topsin M  70 WP czy Previcur 607 SL.

Zgnilizna kaktusów.

Choroba atakuje rośliny zazwyczaj wiosną. Sprzyja jej brak wietrzenia mieszkania oraz podlewanie roślin, gdy jest zimno. Dotyka ona głównie podstawy pędu i szyjki korzeniowej.  Warto kaktusy na wiosnę opryskać preparatami grzybobójczymi.
Poza tym choroba zagraża, także korzeniom. Jeżeli podlejemy kaktusa obficie, a korzenie w czasie zimowania zostały uszkodzone to zamiast pobrać z podłoża wodę, aby wzmocnić roślinę, zaczną gnić.
Chorobę można zwalczyć stosując, takie preparaty chemiczne, jak: Sadoplon 75 czy Kaptan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz