czwartek, 1 marca 2012

kaktusy

Kaktusy, tak jak i wszystkie rośliny mogą być atakowane przez szkodniki lub choroby. Chociażby choroby wirusowe, które mogą doprowadzić do obumarcia rośliny i jednym wyjściem jest wyrzucenie kaktusa do śmieci. Najczęstszym jednak powodem, dla którego kaktusy nie chcą rosnąć, odpadają im pąki, gniją są błędy w ich uprawie. Przykładem może być skorkowacenie. Niekiedy występuje ono samoistnie, jak u opuncji chociażby, ale zazwyczaj jest spowodowane błędami w uprawie kaktusów. Roślinę warto przestawić w przypadku zauważenia starzenia się wierzchniej warstwy w miejsce jaśniejsze. Choroba może być także spowodowana, nie tyle złym stanowiskiem, co przenawożeniem.


Jeśli nasz kaktus zrzuca pąki, może to wynikać z faktu, że ma niedostateczną ilość wilgoci, za mało go nawozimy lub miejsce, w którym przebywa jest zbyt zimne. Oparzeliny występują natomiast w przypadku zbyt dużego nasłonecznienia, nadmiernego ciepła. Niebezpieczna jest także chloroza, która powoduje, że w tkankach roślin zanika chlorofil. Tym samym pędy stają się żółte. Łatwo temu zaradzić, należy bowiem dostarczyć do podłoża żelaza i magnezu.


Najczęściej kaktusom zagrażają jednak choroby grzybowe, pomijając błędy w uprawie oczywiście, takie jak szara pleśń czy zgorzel siewek. Objawiają się one ciemnymi, brązowymi plamami, które prowadzą do obumierania tkanek, a w rezultacie i całej rośliny. Należy z nimi walczyć środkami chemicznymi, takimi jak np.: Miedzian 50 WP, Bravo 500 SC oraz Topsin M 500 SC, Topsin M 70 WP czy Previcur 607 SL.

1 komentarz: