czwartek, 1 marca 2012

Szkodzniki kaktusów

Kaktusy najczęściej atakują przędziorki i wełnowce.

Wełnowce.

Szkodniki atakują roślinę poprzez wysysanie z niej soków. W ten sposób zostaje zahamowany rozwój kaktusa. Zaatakowany egzemplarz żółknie. Wełnowce dokuczają roślinom w zimie, w pomieszczeniach, w których brakuje świeżego powietrza i panuje wysoka temperatura.  Robaki atakują przede wszystkim młode kaktusy.
Stosując naturalne metody szkodnika można się pozbyć poprzez nawilżenie powietrza wokół kaktusów jak, również przestawienie roślin na chłodniejsze stanowisko.
Chemicznie szkodniki można zniszczyć za pomocą takich środków, jak: Actellic 500 EC czy Pro Agro AE 100 SL.

Mszyce.

Mszyce to zielone robaki mające kilka milimetrów długości. Żerują one na liściastych kaktusach.
W naturalny sposób można zwalczyć mszyce opryskując roślinę roztworem mydła lub wywarem z pokrzyw.
Do walki ze szkodnikami polecane są takie środki chemiczne, jak: Decis, Aztec oraz ABC na mszyce.
Przędziorki.
Szkodniki osiągają długość około milimetra i są czerwonymi pajączkami. Upodobały sobie szczególnie młode wierzchołki roślin.
Sprzyjają im bezdeszczowe i słoneczne lata. Atakują one roślinę poprzez wysysanie z niej soku.  Chore kaktusy w końcowym efekcie mają rdzawą barwę.
Przędziorki opuszczą rośliny, gdy zapewnimy kaktusom więcej świeżego, „wilgotnego”  powietrza oraz opryskamy je wodą z mydłem.
Ze środków chemicznych do walki z przędziorkami warto użyć: Magus 200 SC.

Tarcznik kaktusowiec.

Tarczniki ukrywają się pod brązowymi tarczami. Chronią one samice oraz ich jajeczka, co powoduje, że szkodniki są trudne do zwalczenia. Najłatwiej pozbyć się ich stosując środki chemiczne lub zdejmując je z rośliny. Zdejmowanie polega na usuwaniu szkodników namoczonym w mydle patyczkiem do uszu. Wykonywanie tej czynności codziennie znacznie ogranicza liczbę pasożytów. Ważne jest, aby usuwając tarczniki zakryć ziemię w doniczce, ponieważ jak robaki spadną w nią to bardzo szybko powrócą z powrotem na roślinę.
Pasożyty lubią szczególnie  tak zwane kaktusy kolumnowe. Zaatakowane rośliny żółkną.
Do walki ze szkodnikami polecane są takie środki chemiczne, jak na przykład:  Actellic 500 EC.
 

Wełnowce korzeniowe.

Szkodniki atakując roślinę wytwarzają przy korzeniach, na których żerują białą „pajęczynkę”. Wełnowce pojawiają się, gdy podłoże jest suche. Atakują kaktusy podczas zimowania, dlatego wiosną, gdy rośliny zaczynają okres wegetacji należy wyjąć je z doniczki i obejrzeć ich korzenie. Pajęczynka stworzona przez wełnowce jest bledsza niż korzenie.
Naturalną metodą pozwalającą pozbyć się szkodników jest umycie korzeni w płynie do naczyń, płyn rozcieńczmy w proporcji łyżeczka płynu na litr wody. Polecam Ludwik. Poza tym należy, również wymienić podłoże.
W walce z wełnowcami korzeniowymi warto posłużyć się takimi preparatami chemicznymi, jak: Provado Plus AE oraz Provado Combi Pin.

Nicienie.

Nicenie należą do szkodników najbardziej niszczących kaktusy. Szkodniki mają długość jednego milimetra. Wysysają one soki z roślin, wydzielając toksyny, co powoduje zbyt duży rozrost komórek rośliny a  w końcowym efekcie jej obumarcie. Robaki najpierw pojawiają się na podłożu a potem atakują korzenie.
W sposób naturalny możemy przeciwdziałać szkodnikom niszcząc zaatakowane fragmenty kaktusów, zmniejszając wilgotność powietrza wokół roślin oraz zmieniając podłoże.
Jeżeli chcemy chemicznie zwalczyć szkodniki, to warto użyć: Temik 10 GR.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz