Gleba gliniasta jest w pewnym sensie przeciwieństwem gleby piaszczystej. Struktura gleby gliniastej jest bardzo ścisła. Gleba ta jest ciężka i nieprzepuszczalna, a także bardzo chłonna. Magazynuje wprawdzie wiele cennych dla roślin składników odżywczych ale też nadmiernie zatrzymuje wodę, co często powoduje gnicie roślin. Korzeniom wielu roślin w glebie gliniastej brakuje powietrza, a gleba jest zbyt zwarta by korzenie mogły się swobodnie rozrastać. Gdy glina wyschnie staje się bardzo twarda i może pękać, uszkadzając przy tym korzenie roślin.
Czy taką właśnie glebę masz w swoim ogrodzie?
Na początek upewnij się, czy na pewno masz glebę gliniastą w swoim ogrodzie. Jak to stwierdzić? Weź do ręki grudkę ziemi z ogrodu. Jeśli po namoczeniu łatwo się klei i daje formować to jest to gleba gliniasta. Gdy spróbujesz ją rozetrzeć pozostanie na Twoich palcach dość mocno brudząc dłoń. Po wyschnięciu grudka takiej ziemi stanie się zbita i twarda. Będzie można ją rozkruszyć. Więcej o tym jak wykonać teki test w artykule: ustalanie właściwości gleby
Jak poprawić strukturę gleby gliniastej?
Do poprawy jakości warto przystąpić jeszcze przed założeniem ogrodu. Jeżeli będziesz pracować na terenie na którym rosną już rośliny, uważaj aby nie uszkodzić ich korzeni.
Zdarza się, że gleby gliniaste bywają mocno porośnięte chwastami i od usunięcia tego problemu trzeba zacząć. W niewielkich ogrodach chwasty usuwaj ręcznie. Jeżeli ogród jest zbyt duży i zbyt wiele pracy by Cię to stosowało, możesz zastosować herbicyd (np. Roundup). Po oprysku trzeba odczekać przynajmniej dwa tygodnie aby środek zadziałał. Z herbicydami trzeba też uważać jeżeli w ogrodzie już rosną jakieś rośliny lub środki te mogły by zaszkodzić roślinom rosnącym na sąsiednich działkach. A więc stosujmy je z umiarem i zgodnie z instrukcją na opakowaniu danego środka.
Gdy chwasty są usunięte (lub zaschły po zastosowaniu herbicydu), glebę trzeba przekopać na głębokość co najmniej 20 cm. Najlepiej zrobić to za pomocą wideł. Być może zastanawiasz się: dlaczego nie użyć łopaty? Otóż może okazać się że wbijanie szpadla w twardą gliniastą glebę będzie kosztowało zbyt dużo wysiłku, o ile w ogóle będzie możliwe. W tym przypadku widły sprawdzą się lepiej.
W większych ogrodach może okazać się konieczne użycie glebogryzarki lub pługu.
Po przekopaniu gleba będzie już nieco rozluźniona ale to dopiero początek naszej pracy. Teraz trzeba zwiększyć przepuszczalność gliny. Najłatwiej osiągnąć to dodając piasek. Ale to nie wszystko. Piasek najpierw wymieszaj z nawozami organicznymi (kompostem lub obornikiem), dzięki temu glebę również użyźnisz. Szczególnie korzystny będzie dodatek obornika, który zaktywizuje rozwój organizmów glebowych i dżdżownic. Dżdżownice z kolei poruszając się w glebie będą ją dodatkowo rozluźniać. Takie dobre to stworzenia :)
Ale uwaga! obornik stosuj wyłącznie jesienią, gdyż wiele roślin źle rośnie w glebie świeżo nawożonej obornikiem. Jeżeli prace wykonujesz na wiosnę - lepiej nie ryzykować i zastosować kompost.
Wybrany nawóz organiczny wymieszaj z piaskiem w stosunku 2:1 a następnie rozłóż na glebie około 10 cm warstwę tej mieszaniny. Następnie przekop dokładnie, tak aby struktura i barwa gleby stała się jednolita. Taki zabieg warto powtarzać w kolejnych latach aby zachować lepszy stan gleby ale wówczas wystarczy rozkładać już tylko 5-centymetrową warstwę mieszaniny nawozów organicznych i piasku.
Jeżeli nie masz własnego kompostownika, a obornik jest zbyt trudny do zdobycia, można zastosować mieszaninę urodzajnej ziemi (mieszaniny torfu i humusu dostępne w centrach ogrodniczych) z piaskiem.
Co jeszcze można zrobić?
Jest jeszcze jeden, doskonale sprawdzający się zabieg, który warto wykonać aby poprawić strukturę gleby gliniastej. Co to takiego? Wysiew roślin na nawóz zielony. Ten zabieg sprawdza się zarówno w celu użyźnienia gleb piaszczystych jak również w celu poprawienia właściwości gleb gliniastych.
W przypadku gleb gliniastych, jako zielony nawóz, doskonale sprawdzi się łubin niebieski. Wysiej go wiosną lub pod koniec lata. Gdy tylko zacznie kwitnąć zetnij i przekop z glebą. W okresie wzrostu silne korzenie łubinu nieco spulchnią glebę a po przekopaniu ściętych części roślin - powstanie cenna warstwa próchnicza.
Jakie rośliny uprawiać na glebach gliniastych?
Byliny: Bergenia sercowata, Houtunia sercowata, Języczka pomarańczowa, Kaczeniec błotny, Kosaciec żółty, Pełnik chiński, Pierwiosnek (niektóre gat.), Tatarak, Zimowit jesienny, Złocień wielki,
Drzewa i krzewy liściaste: Dereń biały, Kalina koralowa, Leszczyna, Migdałek trójklapowy, Ostrokrzew kolczasty, Złotokap
Iglaki: Cis pospolity, Cyprysik groszkowy, Metasekwoja chińska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz