Pomimo, iż w naszym poradniku poświęcaliśmy już nieco uwagi uprawie różnych rodzajów gleby i nawożeniu, od czasu do czasu, min. za pośrednictwem naszego forum dyskusyjnego, otrzymuję pytania dotyczące uprawy gleb piaszczystych. Wygląda na to, że nadal dla wielu osób uprawa ogrodu z taką glebą sprawia ogromny problem. Dlatego postanowiłem opisać problematykę uprawy gleb piaszczystych bardziej szczegółowo i podpowiedzieć jakie rośliny warto wybrać do uprawy na takiej glebie. Jeżeli i w Twoim ogrodzie występuje ten rodzaj gleby, to ten tekst piszę specjalnie dla Ciebie :)
Jak rozpoznać glebę piaszczystą?
Jeżeli masz jeszcze wątpliwości, co do rodzaju gleby w Twoim ogrodzie, warto wykonać prosty test. Nabierz dłonią nieco ziemi z ogrodu. Jeżeli gleba jest piaszczysta to będzie miała jasną barwę, będzie luźna i łatwo przesypie się przez palce. Nawet po namoczeniu nie da się formować, a po roztarciu rozsypie się i raczej nawet nie zabrudzi Twojej skóry. Więcej o tym jak wykonać teki test w artykule: ustalanie właściwości gleby
Skoro już masz pewność, że gleba w twoim ogrodzie jest piaszczysta, warto zastanowić się czym to skutkuje dla uprawianych roślin. Otóż przede wszystkim taka gleba jest bardzo przepuszczalna. Nie zatrzymuje wody i szybko wysycha, co powoduje, że konieczne jest częste podlewanie roślin. Gleby takie są też ubogie w składniki odżywcze. Nawet jeśli zastosujemy nawozy mineralne, to zawarte w nich związki zostają szybko wypłukane do głębszych warstw gleby, poza zasięg korzeni roślin. Dlatego też przed zastosowaniem nawozów, trzeba nieco poprawić strukturę gleby. Ale o tym za chwilę...
Tymczasem mam dla Ciebie kilka słów otuchy. Gleba piaszczysta ma też swoje zalety. Fakt, iż taka gleba jest bardzo lekka i luźna, powoduje, że gleba łatwo się napowietrza, a to z kolei sprzyja wzrostowi korzeni roślin i rozwojowi organizmów glebowych. Gleby lekkie szybciej się nagrzewają, sprzyjają zatem uprawie niektórych roślin wymagających stanowisk ciepłych. Mniej siły trzeba też wkładać podczas przekopywania takiej gleby.
Jak poprawić strukturę gleby piaszczystej?
Na glebach lekkich, o dużej przepuszczalności, rewelacyjne efekty przyniesie zastosowanie HydroŻelu. Jest to tzw. doglebowy absorbent wody, czyli substancja magazynująca wodę. Pozwala zaoszczędzić nawet 70% wody do podlewania. HydroŻel utrzymuje wilgoć wokół korzeni i zapobiega usychaniu roślin.
zamów HydroŻel
O poprawie struktury gleby piaszczystej trzeba pomyśleć jeszcze przed posadzeniem roślin. Do ogrodu trzeba przywieźć sporą ilość gliny, tak aby rozłożyć na całej powierzchni ogrodu około 5 cm jej warstwę. Następnie wierzchnią warstwę gliny przekopujemy z glebą.
Dobrym pomysłem jest też wysiew roślin na tzw. zielony nawóz. W tej roli doskonale sprawdzają się rośliny motylkowe, takie jak łubin żółty, seradela i peluszka. Rośliny te wytwarzają dużo łodyg i liści, które po przekopaniu z glebą rozłożą się i stworzą próchnicę, a także wzbogacą glebę w azot.
Rośliny na zielony nawóz wysiej w lipcu lub na początku sierpnia. Wówczas zdążą urosnąć jeszcze przed zimą. Gdy zaczną kwitnąć, zetnij je i płytko przekop z glebą. Na wiosnę gleba będzie gotowa do sadzenia roślin. Jeżeli rośliny na zielony nawóz wysiejesz wiosną, ogród będzie można zakładać w drugiej połowie lata.
Oczywiście rośliny na zielony nawóz warto wysiewać również już w czasie użytkowania ogrodu, np. jako międzyplon w uprawie warzyw.
Jak nawozić gleby piaszczyste?
Przede wszystkim pamiętaj, że z gleby piaszczystej składniki nawozów mineralnych są szybko wypłukiwane. Z tego względu, powinno się przede wszystkim stosować nawozy organiczne, takie jak kompost, który pomaga zwiększyć w glebie zawartość próchnicy.
Około 2 cm warstwę kompostu warto rozłożyć na glebie i lekko przekopać w okresie wiosny oraz jesieni. Aby zapewnić sobie odpowiednie ilości kompostu warto mieć własny kompostownik, w którym będzie można samodzielnie wytwarzać ten najlepszy i zarazem najtańszy nawóz dla naszych roślin. Więcej o uzyskiwaniu i zastosowaniu kompostu znajdziesz w artykule: jak założyć kompostownik?
Oczywiście poza kompostem warto też stosować nawozy mineralne. Wybieraj jednak nawozy o spowolnionym działaniu (lub inaczej: wolno działające). Nawozy te uwalniają zawarte w nich związki bardzo wolno. Dzięki temu związki mineralne nie są tak szybko wypłukiwane z gleby i korzenie roślin zdążą je pobrać.
Jakie rośliny uprawiać na glebach piaszczystych?
Rośliny jednoroczne: Aksamitki, Dimorfekta, Eszolcja (Maczek kalifornijski), Kosmos pierzasty, Nagietek lekarski, Nasturcja, Portulanka wielkokwiatowa, Ubiorek okółkowy
Byliny: Aster gawędka, Czyściec wełnisty, Gailardia oścista, Gipsówka rozesłana, Jukka karolińska, Kocimiętka Faassena, Lawenda wąskolistna, Macierzanka piaskowa, Miłek, Nachyłek wielkokwiatowy, Przegorzan niski, Przetacznik kłosowy, Rogownica kutnerowata, Rojnik, Rozchodnik, Smagliczka skalna, Ukwap dwupienny, Wiesiołek krzewiasty, Wiesiołek okazały, Zawciąg nadmorski
Drzewa i krzewy liściaste: Brzoza brodawkowata, Perukowiec podolski, Pięciornik krzewiasty, Rokitnik pospolity, Sumak octowiec, Śnieguliczka biała, Tamaryszek drobnokwiatowy, Tawuła wczesna
Iglaki: Jałowiec pospolity, Jałowiec płożący, Jałowiec sabiński, Sosna pospolita, Sosna górska (kosodrzewina), Sosna czarna, Świerk kłujący
Ponieważ u mnie gleba jest właśnie taka, myśle o różnych sposobach użyźnienia, aby zrobić to tanio. Mam pytanie: a jakby posypać czasem żołędzie ? Chodzi mi o glebe wokół krzewów owocowych, bez kopania. Żołędzie na pewno są bogate w różne związki mineralne, ale czy nie są zbyt kwaśne lub tak jak liście dębu mają niekorzystny wływ na inne rośliny ?
OdpowiedzUsuń